Jak wybrać najlepszą porodówkę

with Brak komentarzy
PorodówkaMamo! Nie daj się zaskoczyć
Wybór miejsca, w którym Twoje Dziecko przyjdzie na świat jest wyjątkowo ważny. Musi to być miejsce, w którym podczas porodu poczujesz się bezpiecznie i będziesz mogła liczyć na wsparcie grona specjalistów. Warto tak ważną decyzję podjąć świadomie, biorąc pod uwagę własne potrzeby. Oczywiste jest, że podczas ciąży zdarzają się różne sytuacje, jednak posiadając wszystkie potrzebne informacje dotyczące placówek w Twojej okolicy będziesz czuła się dużo bezpieczniej i przede wszystkim spokojniej. Wiedza ta pomoże Ci podjąć decyzję nawet w nagłej i stresującej sytuacji.
Co należy wziąć pod uwagę wybierając porodówkę:
 • Droga do szpitala – ważna jest nie tylko odległość, ale również możliwość szybkiego dojazdu w godzinach szczytu. Warto przetestować różne drogi dojazdu o różnych porach dnia. Przygotowując się w ten sposób, w momencie kiedy rozpocznie się poród, będziecie działać w sposób spokojny i przemyślany.
 • Nastawienie personelu – w tych ciężkich chwilach warto mieć przy sobie osoby, które będą pomocne oraz przyjaźnie nastawione. Już przy pierwszym kontakcie, podczas zbierania informacji o placówce, odczujesz czy personel jest chętny do udzielania informacji i pozytywnie nastawiony do innych osób.
 • Opinie o placówce – warto zapytać o opinię inne Mamy, które rodziły w danym szpitalu. Oczywiście nie jest to główny wyznacznik, ale warto w ten sposób dowiedzieć się jak wyglądała współpraca z personelem, opieka okołoporodowa oraz wsparcie po porodzie.
 • Ilość sal porodowych – to ważna informacja jeżeli placówka, którą wybrałaś jest popularna w Twojej okolicy. Posiadając taką wiedzę będziesz mogła przygotować się na poród w różnych warunkach.
 • Czy możliwe są porody rodzinne – bliska osoba podczas porodu to nieoceniona pomoc. W obecnej sytuacji związanej z pandemią placówki mają odgórne wytyczne dotyczące porodów rodzinnych, jednaj warto dopytywać o taką możliwość. 
 • Wyposażenie sal – dodatkowe akcesoria takie jak piłki, krzesła porodowe, wanny oraz wiele innych są wyjątkowo pomocne w trakcie porodu. Warto sprawdzić, w której placówce możemy liczyć na tego typu pomoce.
 • Dostęp do znieczulenia – warto dowiedzieć się czy placówka zapewnia znieczulenie „od ręki” oraz czy na oddziale zawsze dostępny jest anestezjolog. Brak anestezjologa wyklucza możliwość podania znieczulenia.
 • Pomoc w sytuacjach nagłych – bardzo ważną informacją jest czy blisko sal porodowych znajduje się np. sala operacyjna. Jest to wyjątkowo ważne w przypadku jeżeli niezbędne będzie cesarskie cięcie lub jeżeli pojawią się komplikacje.
 • Bliskość oddziału intensywnej terapii – to wyjątkowo ważne jeżeli Maluszek po porodzie będzie potrzebował pomocy. Oczywiście nie zakładamy takiego scenariusza, jednak nie warto ryzykować np. transportu do innej placówki. 
 • Procedury dotyczące COVID – warto dowiedzieć się jakie są obostrzenia oraz zasady w danej placówce po to, aby mieć czas na przygotowanie się oraz spakowanie odpowiednich rzeczy
 • Indywidualne potrzeby Mamy – komfort Mamy jest najważniejszy, dlatego warto dopytać o sprawy, które są dla nas istotne
 
Droga Mamo, jeżeli nie masz sił lub ochoty na pozyskanie wszystkich, ważnych dla Ciebie informacji zleć to profesjonalistom. Przygotujemy dla Ciebie pełną listę potrzebnych informacji. Zajrzyj do naszej oferty.