Krew pępowinowa – czy warto zdecydować się na jej pobranie

with Brak komentarzy

Krew pępowinowa

Krew pępowinowa – czy warto zdecydować się na jej pobranie

Zbliżając się do terminu porodu każdy Rodzic na pewno stanie przed dylematem dotyczącym pobrania krwi pępowinowej. To, że krew pępowinowa jest wyjątkowo wartościowym materiałem nie podlega dyskusji, jednak pojawia się coraz więcej pytań, obiekcji oraz opinie, że jest to wydatek, który nie do końca ma sens. W tym poście przedstawię zestawienie obu poglądów na ten wyjątkowo ważny temat.

Czym jest krew pępowinowa?

Doprecyzujmy, nie o samą krew pępowinową chodzi, a o zawarte w niej komórki macierzyste. Czym zatem są komórki macierzyste? Należą one do grupy pierwotnych komórek organizmu, które mają zdolność do namnażania oraz przekształcania się w konkretne, wyspecjalizowane typy komórek, które mogą stać się budulcem danej tkanki bądź narządu.

Na całym świecie prowadzone są badania, które prowadzą do poznania możliwości tych wyjątkowych komórek. Każdego roku przybywa coraz więcej obszarów, w których zaczynają być wykorzystywane w leczeniu chorób oraz poprawie funkcjonowania człowieka.

Czy pobranie krwi pępowinowej boli?

Pobranie krwi pępowinowej wykonuje się już po przecięciu pępowiny, a krew jest pobierana z tej części pępowiny, która jest połączona z łożyskiem. Dlatego też cały proces jest zupełnie bezbolesny dla Dziecka.

Dlaczego warto bankować krew pępowinową według entuzjastów:

• Komórki macierzyste doskonale sprawdzają się w leczeniu chorób onkologicznych oraz hematologicznych
• Mogą być wykorzystywane do leczenia samego Dziecka, ale również osób z bliskiej rodziny
• Ich zakres możliwości z roku na rok jest poszerzany przez naukowców
• Może być wykorzystana w okresie dzieciństwa, ale również w trakcie dorosłości osoby, od której krew została pobrana
• Komórki macierzyste wykorzystywane są podczas leczenia poważnych kontuzji oraz regeneracji neuronów, stawów oraz kości
• Coraz częściej bada się wpływ komórek macierzystych na polepszenie funkcjonowania dzieci ze spektrum autyzmu oraz z porażeniem mózgowym

Jakie obiekcje mają sceptycy:

• Koszty pobrania oraz bankowania krwi pępowinowej są dość wysokie
• Jeżeli choroba wynika z uwarunkowań genetycznych wyklucza się podanie komórek macierzystych tej samej osoby
• Wiele potencjalnych możliwości wykorzystania krwi pępowinowej jest dopiero w fazie klinicznej
• Pobranie krwi pępowinowej przyspiesza odpępnienie noworodka, od czego od kilku lat się odchodzi
• Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jaką ilość komórek macierzystych uda się uzyskać z pobranej krwi pępowinowej
• Komórki macierzyste lepiej sprawdzają się po podaniu innym osobom niż samemu dawcy

Subiektywna ocena autora

Ponieważ jest to subiektywny blog, pozwolę sobie na dodanie własnej oceny. Najnowsze badania nad komórkami macierzystymi, z którymi staram się zapoznawać na bieżąco, wykazują wiele możliwości ich potencjalnego zastosowania w wielu obszarach medycyny. Nie podlega dyskusji, że komórki macierzyste niosą ze sobą ogromny potencjał.

Jak dobrze wiemy lekarze każdego roku zaskakują nas coraz nowszymi możliwościami. Wydaje się, że medycyna nie ma ograniczeń. Jeszcze kilka lat temu nikt by nie pomyślał, że będą przeprowadzane operacje na Dzieciach, które jeszcze znajdują się w łonie mamy, albo że uda się przeszczepić całą organy lub na przykład twarz. Lekarze co chwilę niemożliwe zmieniają w standardowe procesy leczenia.

Wychodzę z założenia, że dokładnie tak samo jest w przypadku komórek macierzystych. Jeżeli już teraz ich możliwości są duże to z całą pewnością za kilka, kilkanaście lat będą znacząco większe. Dlaczego więc nie skorzystać z tych możliwości? Koszty bankowania nie są aż tak wysokie jakby mogło się wydawać. Osobom zainteresowanym z miłą chęcią przedstawimy zestawienie ofert.

Najważniejszy jest fakt, że krew pępowinową można pobrać tylko raz. Nie dostaniemy kolejnej szansy, która może zapewnić pomoc naszemu Dziecku w różnych sytuacjach. Dlatego wraz z mężem bez zastanowienia zdecydowaliśmy się zagwarantować naszemu Synkowi takie bezpieczeństwo.

I dla jasności, nikt nie zakłada, że Dziecko będzie chorowało. Zabezpieczamy się z nadzieją, że nigdy nie będziemy musieli skorzystać z możliwości jakie daje krew pępowinowa.