Jak wybrać imię dla Dziecka?

with Brak komentarzy

imię dla dziecka
Jak wybrać imię dla dziecka?

Kiedy dowiadujemy się o ciąży w pierwszej kolejności zaczynamy Maluszka nazywać różnymi, często zabawnymi, przezwiskami. Fasolka, dzidziuś, ludzik, groszek to tylko kilka pomysłów, których używamy. Pomimo, że są one wyjątkowo słodkie i rozczulające w pewnym momencie przychodzi czas, aby wybrać imię dla naszego Dziecka. Są pary, które od dawna mają przygotowane imiona i dla dziewczynki i dla chłopca. Jednak większość z nas decyzję podejmuje dopiero kiedy poród zbliża się wielki krokami.

„Nie zdajesz sobie sprawy z tego ilu osób nie lubisz, dopóki nie musisz wybrać imienia dla dziecka” – wszystkich bawi to stwierdzenie, jednak jest ono prawdziwe. Większość Rodziców poszukiwania zaczyna od wykreślenia imion, które źle im się kojarzą. I nie ma w tym nic złego. Kolejnym krokiem jest znalezienie tych, które nam się podobają i wybór tego jedynego. Jak zatem wybrać imię dla Dziecka?

Na co zwrócić uwagę wybierając imię dla Dziecka:

1. Czy imię nie jest zbyt dziwne

W ostatnich latach wielu Rodziców stawia sobie za zadanie wymyślenie oryginalnego imienia dla Dziecka. Nic w tym złego, do momentu kiedy nie zaczynamy za bardzo wydziwiać. Pamiętajmy, że imię będzie Dziecku towarzyszyć przez całe życie. Jako przedszkolak, dorastający młody człowiek czy w końcu dorosła osoba nie może czuć się dziwnie za każdym razem kiedy będzie przedstawiać się w nowym towarzystwie. Nie zmuszajmy go do tłumaczenia się skąd Rodzicom przyszedł taki pomysł do głowy.

2. Jak będą się zwracać do Malucha w dzieciństwie oraz w dorosłym życiu

Niekiedy imię bardzo nam się podoba podczas, gdy używamy zdrobnienia jednak musimy pamiętać, że przyjdzie taki moment, że nasz Maluszek stanie dorosłą osobą, która pójdzie do pracy i współpracownicy nie będą używać zdrobnienia. Musimy przemyśleć czy pełne imię będzie łatwe do używania na co dzień. Dokładnie tak samo należy zastanowić się czy łatwo będzie dane imię zdrobnić. Bo jak na przykład czule zwracać się do małego Januarego?

3. Czy imię pasuje do nazwiska

Często Rodzice nie zwracają na to uwagi albo, co gorsze, specjalnie robią sobie żarty. Jeżeli nazwisko pochodzi od imienia to nie powielajmy tego. Tak samo nie dobierajmy imienia, aby przypominało wraz z nazwiskiem inne słowo – jak na przykład Karol Ryfer. To na początku wydaje się zabawne, ale naszemu Dziecku z pewnością przysporzy wiele problemów w przyszłości.

4. Czy podoba się tak samo Mamie jak i Tacie

Ważne jest, aby oboje rodzice podjęli wspólną decyzje dotyczącą imienia. Oczywiście jeżeli oboje mają taką potrzebę. Nie ma nic gorszego niż rodzinne opowieści o wyborze imienia lub co gorsze nazywanie Dziecka przez jedno z Rodziców inaczej. O ciekawym sposobie wybierania imienia dla Maluszka słyszałam od przyjaciółki. Ona oraz mąż napisali na kartce 5 imion, które im najbardziej się podobają. Oczywiście każde osobno. To imię, które pojawiło się u obojga zostało wybrane.

 

Sposobów na wybór imienia jest wiele. Można zacząć od przeglądnięcia księgi imion, zaznaczając te opcje, które najbardziej przypadną nam do gustu. Można imię wybrać po ważnym dla nas członku rodziny lub po prostu to, które nam się podoba. Najważniejsze jednak, aby pamiętać, że imię ma służyć naszemu Dziecku, nie nam.