Problemy ze snem w ciąży

with Brak komentarzy

Sen w ciąży

Problemy ze snem w ciąży

Bezsenność w ciąży jest problemem, z którym mierzy się wiele kobiet. Problemy ze snem są spowodowane przede wszystkim zmianami, jakie przechodzi organizm kobiety w ciąży. Jest to wyjątkowo uciążliwe, tym bardziej w okresie kiedy przyszła Mama powinna niwelować stres i zmęczenie.

Problemy ze snem mogą objawiać się na kilka różnych sposobów. Część Mam nie może w ogóle zasnąć, część wybudza się w trakcie nocy, a inne budzą się wcześnie rano. Wszystkie sytuacje prowadzą nie tylko do zmęczenia, ale również do frustracji i ogólnego pogorszenia koncentracji, humoru oraz do spadku motywacji do działania w ciągu dnia.

Oto kilka problemów ze snem w ciąży oraz podpowiedź jak z nimi sobie radzić

1. Częste wizyty w toalecie

Częste wizyty w toalecie towarzyszą każdej kobiecie w ciąży. W ciągu dnia nie doskwierają aż tak bardzo jak w nocy. Próby wyspania się przerywane ciągłą potrzebą skorzystania z toalety są bardzo frustrujące. Problem wynika z faktu, że stale rosnąca macica coraz bardziej naciska na pęcherz moczowy, co sprawia, że dużo szybciej odczuwamy potrzebę skorzystania z toalety. Jest to czysto fizjologiczna przypadłość, dlatego jedynym rozwiązaniem jest picie mniejszych ilości płynów tuż przed spaniem.

2. Skurcze nóg

Skurcze łydek najczęściej pojawiają się w 3 trymestrze ciąży. Niekiedy są to lekkie, irytujące drgania mięśni. Niestety zdarza się, że skurcze są taki silne i bolesne, że jedynym rozwiązaniem jest rozmasowanie mięśnia. Powodów skurczu nóg może być kilka. Najczęściej wynikają one z niedoborów potasu lub magnezu. Mogą być również wynikiem słabszego ukrwienia nóg, wynikającego z nacisku macicy na naczynia tętnicze. W pierwszej kolejności warto zrobić badania krwi i sprawdzić poziom elektrolitów w organizmie. Dodatkowo można skorzystać z pomocy fizjoterapeuty.

3. Bóle pleców

W 2 trymestrze ciąży zaczyna zwiększać się wielkość obwodu brzucha, zmienia się ułożenie narządów kobiety oraz miednicy. Wszystko to sprawia, że pojawiają się dolegliwości bólowe kręgosłupa, które niekorzystnie wpływają na sen. Warto zgłosić się do specjalisty, który pomoże w tego rodzaju przypadłościach. Dobrym rozwiązaniem będzie również specjalna poduszka dla kobiet w ciąży, która pozwala na ułożenie się w dogodnej pozycji.

4. Uderzenia gorąca

Uderzenia gorąca pojawiają się już na początku ciąży i najczęściej wynikają ze zmian jakie zachodzą w organizmie przyszłej Mamy. Charakteryzują się uczuciem gorąca, poceniem się, a nawet dreszczami. Zazwyczaj uderzenia gorąca wynikają z przyspieszonego metabolizmu w ciąży. Aby zniwelować wpływ uderzeń gorąca na nasz sen warto zadbać o wietrzenie sypialnie oraz nie ubieranie się zbyt ciepło do spania. Warto również postawić sobie butelkę z wodą przy łóżku. Bardzo ważne jest również zadbanie o odpowiednią dietę oraz lekki wysiłek fizyczny w ciągu dnia.

5. Stres

Ciąża jest okresem ogromnych zmian w życiu każdej kobiety. Dodatkowo zmiany hormonalne mają duży wpływ na nasze emocje. Nic więc dziwnego, że kiedy zapada cisza i zostajemy same ze sobą zaczyna się gonitwa myśli, która sprawia, że zaczynamy się stresować, a co za tym idzie mieć problemy z zaśnięciem. Warto wypróbować różne techniki relaksacji oraz medytacji. Dzięki nim w świadomy sposób unormujemy nasz oddech i skupimy się tylko na pozytywnych myślach.

 

Powodów problemów ze spaniem może być wiele. Nie jesteśmy w stanie ich zupełnie uniknąć, ale wprowadzając niewielkie zmiany w skuteczny sposób możemy zmniejszyć ich uciążliwość. Bardzo ważne jest również pozytywne nastawienie. Może ono zdziałać cuda i sprawić, że nasz stan psychofizyczny będzie w dużo lepszej kondycji.