Połóg – na co powinna być gotowa młoda Mama

with Brak komentarzy

Mama i dziecko - połóg

Połóg to według definicji okres po ciąży i porodzie, w którym anatomiczne, morfologiczne i czynnościowe zmiany ciążowe stopniowo ustępują, a ustrój wraca do stanu sprzed ciąży.

Przyjmuje się, że trwa on około 6 tygodni. Jednak rzadko mówi się głośno o problemach, z jakimi mogą w tym czasie borykać się młode Mamy. Nie chodzi o to żeby straszyć różnymi nieprzyjemnymi przypadłościami, ale im więcej wiemy o tym co może dziać się z naszym ciałem tym lepiej możemy przygotować się, zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Czego możemy spodziewać się podczas połogu

Krwawienie z pochwy

Krwawienie związane jest z procesem oczyszczania się macicy. Dzieje się tak również po cesarskim cięciu. Cały proces trwa kilka tygodni, a wygląd oraz konsystencja wydzieliny zmienia się z biegiem czasu. Karmienie naturalne i aktywność ruchowa przyspieszają proces oczyszczania macicy. Warto w tym czasie zadbać o chłonne, bawełniane podpaski. W aptece możemy bez problemu dobrać ich wielkość oraz chłonność.

Wypadanie włosów po porodzie

Niestety prawie każda z kobiet po ciąży boryka się z tym problemem. Włosy niekiedy wypadają garściami, na co wiele z kobiet nie jest przygotowana. Wypadanie włosów może rozpocząć się w trakcie połogu, ale również kilka miesięcy po porodzie. U niektórych trwa krótko, u innych staje się to długim i dokuczliwym problemem. Warto wypróbować preparaty, które odbudują włosy. Przed ich użyciem należy skonsultować skład z lekarzem, który oceni czy można używać danego preparaty podczas karmienia piersią.

Wygląd jak w trakcie ciąży

Po porodzie brzuch Mamy w dalszym ciągu jest wypukły. Wynika to z wielu czynników. Przede wszystkim chwilę zajmuje pełne obkurczenie się macicy, mięśnie brzucha również potrzebują czasu, aby wrócić do funkcji sprzed ciąży. Brzuch będzie sukcesywnie malał, ale powrót do figury sprzed ciąży może zająć nawet pół roku.

Zmiany skórne

Najczęściej po ciąży problemy skórne, które towarzyszą młodej Mamie to trądzik, nadwrażliwość, suchość lub przetłuszczanie się. Wynikają one przede wszystkim z braku równowagi hormonalnej. U większości Mam znikają w ciągu kilku tygodni.

Ból i obrzmienie piersi

Obrzęk i ból piersi pojawia się zazwyczaj w okresie zwiększonej produkcji mleka, czyli od dwóch do sześciu dni po porodzie. Piersi stają się nabrzmiałe, bolące oraz wrażliwe. Dodatkowo nieprzyjemne dolegliwości potęguje karmienie Maluszka. Sutki potrzebują czasu, aby przyzwyczaić się do częstego i intensywnego ssania. Warto w tym czasie zadbać o dobry biustonosz, który dobrze podtrzyma piersi oraz o maść do pielęgnacji brodawek sutkowych, np. Maltan.

Hemoroidy

Czyli tak zwane żylaki odbytu. Mogą się pojawić już w ciąży z powodu częstych zaparć. Przyczyną hemoroidów może być również intensywne parcie w czasie porodu. Warto stosować maści i kremy łagodzące, a w przypadku kiedy problem narasta zgłosić się do proktologa.

Wahania nastroju po porodzie

To jeden z najcięższych problemów, ponieważ ciężko znaleźć jedno dobre rozwiązanie, a dodatkowo każda kobieta przechodzi początek macierzyństwa inaczej. Pierwsze dni i tygodnie po porodzie będą jak emocjonalny rollercoaster. W ciągu kilku minut możesz czuć się szczęśliwa, spełniona i pełna energii, a już za chwilę zmęczona, nieszczęśliwa i przerażona nową sytuacją. Wiele kobiet często płacze nie znając konkretnego powodu smutku. Wszystkiemu winne są hormony, zmęczenie, proces odnajdywania się w zupełnie nowej rzeczywistości oraz zmiany jakie zaszły w ciele.

Skurcze poporodowe

Skurcze poporodowe zmniejszają ukrwienie macicy, a co za tym idzie przyspieszają proces powrotu do wielkości sprzed ciąży. Dzięki skurczom z macicy wydostają się również odchody popołogowe. Skurczom może towarzyszyć lekki ból. Cały proces przyspiesza karmienie piersią.

 

Problemy związane z połogiem nie są zależne od nas, dlatego warto w tym czasie otoczyć się bliskimi osobami, które nie tylko pomogą w codziennych sprawach, ale przede wszystkim wesprą nas psychicznie. Natłok nowych sytuacji, które dzieją się w naszym życiu połączone z dolegliwościami związanymi z połogiem mogą nieźle dać w kość. Najważniejsze to pamiętać, że przyjdzie taki moment kiedy nasze ciało dojdzie do siebie, nabierze energii i optymizmy.